Збірник наукових статей «Особливості процесів спонтанної сильватизації в екосистемах західних регіонів України»


Збірник наукових статей «Особливості процесів спонтанної сильватизації в екосистемах західних регіонів України»

Науковці відділу екосистемології опублікували Збірник наукових статей «Особливості процесів спонтанної сильватизації в екосистемах західних регіонів України» (Башта А.-Т.В., Гамкало З.Г., Гірна Г.Я., Канарський Ю.В., Корусь М.М., Марискевич О.Г., Леневич О.Г., Пука Є.О., Шпаківська І.М., Царик І.Й., Яворницький В.І., Ященко П.Т.. – Національна академія наук України, Інститут екології Карпат, Львів: Простір-М, 2022. – 152 с. ISBN 978-617-8055-53-0

У збірнику узагальнено дослідження структурно-функціональної організації вторинних лісових, післялісових та постаграрних екосистем Західного Полісся, Північного Поділля та Бескидів (Українські Карпати), що перебувають у процесі спонтанної сильватизації. Розглянуто історичні та екологічні аспекти процесу самозаліснення, а також теоретичні та практичні аспекти регіональної зумовленості процесів сильватизації і їх ролі у формуванні зональних чи азональних типів екосистем.

Показано характер і тенденції змін видового складу і структури зооценозів, збалансованості складових біогеохімічних циклів Карбону, оцінено біопродуктивність ґрунтів. За показниками видового різноманіття та функціональної організації фіто- та зооценозів, змін фізико-хімічних властивостей ґрунтів та трансформації органічних сполук Карбону, оцінено стан природності екосистем, які формуються впродовж самозаліснення. Запропоновано наукові рекомендації щодо оптимізації господарського використання або природоохоронного режиму екосистем, що сформувались внаслідок сильватизаії.

Отримані результати є вагомим доробком у поглиблення теорії екосистемології та середовищезнавства, а також передумовою для ефективного планування заходів екосистемо орієнтованого управління лісовими та сільськогосподарськими землями західних регіонів України.

Для екологів, фахівців природоохоронних установ, викладачів вищих навчальних закладів природничого спрямування, студентів та докторантів