Монографія «Гравічутливість і гравітропні реакції мохів в онтогенезі»


Монографія «Гравічутливість і гравітропні реакції мохів в онтогенезі»

Науковці відділу екоморфогенезу рослин опублікували монографію «Гравічутливість мохів: значення гравітаційної сили в онтогенезі» (Лобачевська О.В., Кияк Н.Я., Хоркавців Я.Д., Кіт Н.А. Гравічутливість мохів: значення гравітаційної сили в онтогенезі / За ред. к.б.н. Я.Д. Хоркавців. – Львів, 2024. – 235 с. ISBN 978-617-14-0343-7).

Сила тяжіння є стабільним еволюційним фактором, що контролює життя на Землі протягом останніх 3,5 мільярда років, тоді як залежно від сезонних і добових циклів постійно змінюється індукція магнітного поля, температура середовища та інтенсивність світла. Усі форми життя завжди зазнають дії геофізичного фактора, тому майже всі організми розвинули сенсори і реагують на дію односпрямованої сили гравітаційного пришвидшення 1g. У монографії підсумовуємо відомі результати досліджень гравіперцепції і механізми відповідей рослин, узагальнюємо нові експериментальні дані про роль гравітації в житті мохів, взаємодію світла і гравітації та модуляцію граві- / фототропізму, спірального росту, гравізалежної компетенції апікальних клітин протонеми до закладання бруньок. Обговорюємо результати космічних і модельних експериментів, розглядаємо формування гравіморфозів як адаптивну ознаку мохів у природних умовах, концентруємо увагу на захисних антиоксидантних реакціях за умови гравітаційного стресу і УФ опромінення. Наголошуємо, що індуковані унаслідок епігенетичної експресії генів біохімічні та морфологічні фенотипні зміни мохів можуть успадковуватися, впливати на стійкість і пристосування до екстремальних факторів та забезпечити надійність їх виживання. Експериментальні дослідження виконані при сталій величині 1 g на Землі і в умовах мікрогравітації на космічному кораблі “Columbia” відображають основні напрямки космічної біології і значення гравічутливості для адаптації мохів у мінливому середовищі Землі, їх пластичності і життєвої стратегії.

Для спеціалістів бріологів, ботаніків і фізіологів, дослідників у галузі клітинної біології і екології, аспірантів та студентів природничих спеціальностей.