З 12 серпня 2021 діє новий сайт з актуальною інформацією!


УХВАЛА
МІЖНАРОДНОЇ НАУКОВОЇ КОНФЕРЕНЦІЇ
ЗНАЧЕННЯ І ПЕРСПЕКТИВИ СТАЦІОНАРНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ ДЛЯ ЗБЕРЕЖЕННЯ БІОРІЗНОМАНІТТЯ
присвяченої 50-річчю функціонування високогірного біологічного стаціонару „Пожижевська” Інституту екології Карпат НАН України,
23-27 вересня 2008 р., м. Львів – „Пожижевська”
У роботі конференції взяли участь 165 осіб з України, Росії, Білорусі, Польщі, Болгарії, які представляли понад 100 наукових установ. Заслухано та обговорено 148 матеріалів пленарних, секційних (6 секцій) і стендових доповідей, які стосувалися різних аспектів структури і функціонування біотичних систем у мінливих умовах середовища та під дією антропогенних чинників, інформацію про наукову діяльність Інституту екології Карпат НАН України та біостаціонару „Пожижевська”.
Під час конференції були зроблені такі висновки:
  • Стаціонарні дослідження є необхідною умовою для вивчення та збереження біотичного різноманіття на індивідуальному, популяційному та екосистемному рівнях організації живого; створення моніторингових полігонів, які слугуватимуть експериментальними моделями для розв'язання проблем, спрямованих на сталий розвиток гірських регіонів.
  • Роботи, які упродовж тривалого часу проводяться на біостаціонарі „Пожижевська”, зробили вагомий внесок у теорію екології, популяційної біології та природоохоронну практику. Зокрема, встановлено структуру, стратегію, різноманітність і життєздатність популяцій рідкісних, ендемічних і реліктових видів високогір’я Карпат, визначено ступінь загрози їхньому існуванню та опрацьовані рекомендації щодо їхньої охорони та збереження. Дослідження на біостаціонарі сприяли вивченню флори та фауни Карпат, закономірностей формування рослинного покриву регіону. На матеріалах цих досліджень захищено 15 докторських, 40 кандидатських дисертацій, опубліковано 15 монографій та понад 1000 наукових статей.
  • Вважати за доцільне продовжувати практику залучення до виконання наукових робіт на стаціонарі науковців з інших країн і наукових установ України, аспірантів, студентів старших курсів вищих навчальних закладів з метою надання в майбутньому високогірному біологічному стаціонару „Пожижевська” статусу міжнародного.
  • Визнати пріоритетними напрямами досліджень на біостаціонарі „Пожижевська" довготривалі спостереження за змінами популяцій рослин і тварин, природних і трансформованих екосистем за різних форм антропогенної діяльності та глобальних змін клімату; створення моделей функціонування біотичних систем, виявлення маркерів стійкості та стабільності екосистем; ведення моніторингових досліджень.
  • Ініціювати створення Української асоціації біостаціонарів та мережі стаціонарних спостережень в Українських Карпатах, у складі якої біостаціонар "Пожижевська" був би методичним центром для вивчення високогір'я.
  • Для покращання функціонування єдиного високогірного стаціонару НАН України в Карпатах звернутися до Президії НАН України з проханням щодо виділення коштів для ремонту стаціонару і під'їзної дороги, забезпечення його постійною електричною лінією, приладдям для польових та лабораторних наукових досліджень, створення більш сприятливих побутових умов.
  • Звернутися до Відділення загальної біології НАН України про надання стаціонару статусу окремого структурного підрозділу Інституту екології Карпат НАН України із забезпеченням його науковим і допоміжним персоналом та фінансуванням.